Zdrowe zamienniki cukru

Biały cukier, choć jest powszechnie stosowanym produktem, nie należy do najzdrowszych. Często jest powodem rozmaitych schorzeń, wywołuje również problemy hormonalne i osłabia organizm, wpływając na pojawienie się anemii, infekcji, stanów depresyjnych i przemęczenia. Na szczęście na rynku dostępne są dziś zamienniki cukru, które posiadają wartości odżywcze i nie powodują spustoszenia w ludzkim ciele.

Ksylitol

Naturalny cukier pochodzący z brzozowej kory, niemal o 40% mniej kaloryczny od cukru, choć równie słodki. Z uwagi na niski indeks glikemiczny, polecany jest diabetykom. Ksylitol sprawdza się nie tylko do zmieniania smaku napojów czy potraw, ale również w sytuacji, gdy konieczne jest wzmocnienie układu odpornościowego lub przyspieszenie gojenia ran. Ponadto chroni organizm przed osteoporozą, zakwaszeniem, bakteriami i opóźnia procesy starzenia. Tego typu zamienniki cukru znacznie osłabiają potrzebę spożywania słodyczy. Nie zaleca się jednak używać ksylitolu w ilości powyżej trzech łyżeczek dziennie.

Stewia

Południowoamerykańska roślina o dużej zawartości witamin i minerałów. W sklepach sprzedawana jest w formie tabletek, proszku, płynu oraz suszonych lub świeżych liści. Ponieważ jest znacznie słodsza od białego cukru, wystarczy stosować niewielkie jej ilości. Świetnie sprawdza się w przypadku wypieków, deserów, napojów czy przetworów. Stewia to bezkaloryczny zamiennik cukru. Z uwagi na właściwości wzmacniające, przeciwbakteryjne i moczopędne, bywa stosowana również jako środek wspomagające leczenie.

Syrop klonowy

Popularny w Kanadzie produkt o słodkim smaku, żółtym kolorze i gęstej konsystencji. Dobrze sprawdza się jako polewa do placków, naleśników, deserów, a także składnik napojów, koktajli, dań mięsnych. Chętnie korzystają z niego osoby uczulone na miód. Niska kaloryczność i wysoka zawartość witaminy B, przeciwutleniaczy, kwasu foliowego i soli mineralnych, sprawiają, że tego rodzaju zamienniki cukru wpływają korzystnie na zdrowie, chroniąc przed chorobami oraz wspierając pracę mózgu i układu nerwowego. Syrop klonowy nie jest jednak polecany osobom cierpiącym na cukrzycę.

Syrop z agawy

Pochodzący z Meksyku zamiennik cukru przypominający nieco miód, pozyskiwany z niektórych rodzajów kaktusów. Dodawany jest do napojów, ciast, naleśników, lodów czy gofrów. Zawiera sporo błonnika, dzięki czemu służy lepszej przemianie materii. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i krążeniowego, polecany jest przy zbyt wysokim cholesterolu. Ponieważ syrop agawy posiada nieduży indeks glikemiczny, może być stosowany przy cukrzycy.

Syrop daktylowy

Wytwarzany z daktyli produkt spożywczy o bardzo słodkim smaku i płynnej konsystencji. Wykorzystywany jest do napojów, naleśników, ciast, sałatek czy mięs. Poza cukrami zawarte są tu witaminy (B, E), tłuszcze, białka, i sole mineralne (m.in. żelazo, wapń, fosfor). Ze względu na dość wysoka kaloryczność nie należy przesadzać ilością spożywania go.

Miód

Znany produkt, często stosowany jako dodatek do ciepłych napojów, sosów, marynat, deserów, wypieków. Istnieje wiele jego gatunków, które różnią się zawartością cukrów i indeksem glikemicznym. Miód posiada w swym składzie witaminy, składniki mineralne, białka i enzymy. Wpływają one na łagodzenie objawów wielu infekcji oraz poprawę pracy układu krążenia i układu trawiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *