Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi pajęczakami, które przenoszą wiele chorób. Niestety w tym sezonie jest ich duży wysyp. Wbrew wielu opiniom kleszcze nie występują tylko w lesie, ale również na trawnikach, czy też w niskich krzakach.
Kleszcze – pasożyty roznoszące wiele chorób
Kleszcze są pasożytami, które roznoszą wiele chorób. Mogą powodować zapalenie opon mózgowych, czy też boreliozę. W porę nieleczone następstwa tych chorób mogą być tragiczne. Borelioza zazwyczaj objawia się powstaniem na skórze rumienia, który nazywany jest wędrującym. Również często występuje ból głowy, osłabienie, bóle stawów, czy też tiki mięśni, zatem w razie niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jednak trzeba wiedzieć, że jest ono długie.
Jak chronić się przed kleszczami?
Przede wszystkim nie ma pewnej metody. Idąc do lasu, czy też chodząc po trawnikach należy nosić długie spodnie i zabudowane buty. Po każdym spacerze należy dokładnie się przeglądać. Kleszcze nie lubią też niektórych zapachów, zatem warto pryskać ciało i ubrania sprayami na bazie olejków, bądź smarować się olejkami. Najskuteczniejsze są olejki goździkowe, czy też z drzewa herbacianego. Można także stosować szałwię, miętę pieprzową oraz tymianek. Warto też wprowadzić do diety czosnek, który działa jak naturalny odstraszacz.
Uważa się również, że picie herbaty z czystka nie tylko odstrasza kleszcze, ale również pomaga zwalczyć boreliozę.
Warto również wiedzieć, że kleszcze, wbrew powszechnej opinii, nie spadają z drzew. Żyją one głównie w ściółce, a wspinają się jedynie na 20 do 70 cm wzwyż po dłuższych trawach w poszukiwaniu pożywienia.
Zatem spacerując po łąkach, parkach, pracując na działce czy poruszając się po terenach wilgotnych porośnięthc trawą czy paprociami, narażamy się na kontakt z kleszczem.
Kleszcz i co dalej?
Niestety nawet w przypadku dobrej ochrony można znaleźć wbitego w skórę kleszcza. Przede wszystkim należy go jak najszybciej usunąć. Gdyż im szybciej się go usunie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażenia chorobami. Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, trzeba też uważać, aby nie uszkodzić jego odwłoka.
Zatem jak usunąć kleszcza?
Otóż najlepiej sprawdzą się tzw. kleszczołapki, można je kupić przez internet lub w aptece i kosztują kilka złotych. Jeżeli ich nie mamy, przyda się pęseta. Należy złapać na główkę kleszcza, jak najbliżej skóry i następnie szybkim ruchem pociągnąć. W ten sposób wyciągniemy go całego. Należy następnie udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk na bazie amoksycyliny, które redukuje prawdopodobieństwo zarażenia się boreliozą niemal do 0, o ile zostanie szybko podany.
najlepsze są najprostsze rozwiązania, dlatego świetnie sprawdzają się ubrania chroniące przed kleszczami, komarami, moskitami i innym robactwem, bo zakładasz i już, bezpiecznie i wygodnie. np. z firmy nano outfits, idealne w tropiki i dla dzieciaków na kolonię