Filozofia feng shui rzadko jest u nas brana pod uwagę, gdy urządzamy nasze wnętrza. Dawniej miało to pewne uzasadnienie – wynikało po prostu z braku źródeł wiedzy na ten temat. Czy jednak teraz, gdy każdy może łatwo poznać założenia feng shui – stać nas na zignorowanie doświadczeń Chińczyków? Przecież przez tysiące lat rozwijali zestaw zasad dotyczących m.in. właściwej kompozycji naszych wnętrz – zapoznajmy się więc z ich odkryciami w tej dziedzinie.
Skąd się wzięło feng shui?
Pierwsze ślady tej filozofii odnaleziono już w wykopaliskach sprzed sześciu tysięcy lat – budynki z tamtego okresu ustawiane były m.in. zgodnie z ustawieniem gwiazd i przesileń słonecznych. Również ich otoczenie projektowane było w harmonijny sposób. To otoczenie jest ważne, gdyż zdaniem Chińczyków to właśnie ono i miejsca, w których spędzamy czas, mają ogromny wpływ na nasz los.
Aby zatem nasz los był jak najlepszy, wprowadzili mnóstwo zasad, których realizacja rzeczywiście może sprawić, że poczujemy się lepiej, a w naszym życiu może nastąpią bardzo pozytywne zmiany. Co ważne, znaczna część z tych zasad jest dość oczywista i ich stosowanie nie będzie od nas wymagało żadnych rewolucji. Przecież sugestia, by pozbyć się niepotrzebnych drobiazgów, albo chociaż schować je przed wzrokiem nie jest niczym wyjątkowym – a chyba sami podświadomie czujemy, że efekty mogą być bardzo pozytywne.
Jak urządzić pomieszczenia?
Najwygodniej byłoby o tym pomyśleć na etapie ich urządzania, jeśli jednak możemy jedynie dostosować już istniejący układ, to nadal możemy osiągnąć dobre rezultaty. Powinniśmy zacząć od naniesienia na plan mieszkania siatki bagua. Dzieli ona nasze wnętrze na 8 części odpowiadających różnym dziedzinom życia. W każdej ze stref powinniśmy skupić się właśnie na tej dziedzinie, precyzyjnie jest też określone, w której strefie powinny się znaleźć choćby drzwi. Uzupełniając siatkę o dwie kolejne zasady – pięciu żywiołów oraz yin i yang możemy dzięki prostemu przearanżowaniu wnętrza uzyskać spektakularne rezultaty i być może odmienić swoje życie? A zatem – spróbujmy sami.
Polecamy również: łazienka dla niepełnosprawnych – stylowa i bezpieczna
kiedyś interesowałam się feng shui i nawet probowałam urządzać mieszkanie w zgodzie z tą filozofią, ale w sumie sama nie wiem, czy to na mnie jakos pozytywnie wplywa 😉