Zakaz mentoli – dlaczego został wprowadzony?

Zgodnie z unijną dyrektywą tytoniową, przyjętą przez Parlament Europejski już w 2014 roku, od 20 maja 2020 roku obowiązuje zakaz mentoli. Oznacza to, że nie kupisz ich w żadnym sklepie i musisz znaleźć dla siebie odpowiednią alternatywę. Skąd taki pomysł i dlaczego niemal połowa palaczy musi zrezygnować z papierosów mentolowych? Okazuje się, że chodzi przede wszystkim o zdrowie.

 

Zakaz mentoli a zdrowie

Jak twierdzą europarlamentarzyści, zakaz mentoli został wprowadzony przede wszystkim po to, aby ograniczyć palenie tytoniu. Papierosy mentolowe, ze względu na swój aromat, bardzo często maskowały rzeczywisty smak i zapach, a co za tym idzie – były o wiele bardziej przyjazne dla wielu osób. Niestety, niosło to za sobą poważne konsekwencje – po pierwsze, pogrążało w nałogu również te osoby, które nigdy nie paliłyby normalnych papierosów ze względu na ich zły smak, a po drugie, było zagrożeniem dla młodych ludzi.

Wycofanie mentoli ma doprowadzić do tego, że o wiele więcej osób zerwie z nałogiem i, co za tym idzie, nie będzie zagrażało ani sobie, ani swoim bliskim. Jak powszechnie wiadomo, regularne używanie tytoniu ma bardzo negatywny wpływ na wiele narządów i procesów, jakie zachodzą w organizmie. Podrażnia błonę śluzową jamy ustnej i żołądka, zatruwa układ oddechowy, a także  pogarsza pracę układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy trzustki. Inhalowany jest też przez osoby bliskie palaczom, co również może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wybierz zdrowszą alternatywę!

Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zastąpienie papierosów z klikiem. I co najważniejsze – są to produkty o wiele mniej szkodliwe dla zdrowia, które nie zawierają rakotwórczych substancji smolistych. Najlepszą alternatywą wydają się być podgrzewacze tytoniu, których dym – jak informuje Puls Medycyny – nie jest na tyle szkodliwy, by miały one zostać zakazane, tak jak papierosy klikane. Podobnie jest w przypadku e-papierosów, które powodują powstanie dymu, zawierającego wyłącznie utleniającą się w powietrzu, niedużą ilość nikotyny.

Co więcej, tego rodzaju alternatywne rozwiązania nie uzależniają w takim stopniu jak tradycyjne papierosy i nie są szkodliwe dla innych członków rodziny. Stanowią znakomity sposób na zakaz mentoli, a także mogą być odpowiednie również dla innych palaczy, którzy chcą zerwać z nałogiem albo ograniczyć ilość szkodliwych substancji w swoim organizmie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *