Wybieramy prezent dla dziecięciolatka

Edukacja przez zabawę i zabawa przez edukację – te zwroty w ostatnich czasach są dość powszechnie wygłaszane i mają na celu zachęcanie dzieci i młodych ludzi do nauki, na wiele często niebanalnych i oryginalnych sposobów.

Okazje do otrzymywania prezentów

W ciągu roku jest wiele okazji do zrobienia dziecku prezentu – może to być dzień urodzin, imienin, Dzień Dziecka, Mikołajki, oraz dni świąteczne jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Zazwyczaj dzieci cieszą się z każdego prezentu, czasami „składają zamówienia” a czasami sami rodzice zabierają dziecko do stosownego sklepu i kupują mu rzecz odpowiednią do wieku.

Prezent dla 10-latka

Najłatwiej jest z dziećmi małymi w wieku do lat czterech, ponieważ każda zabawka przeznaczona dla tej grupy wiekowej, ma cechy edukujące, rozwijające myślenie i kreatywność.
Dużo trudniej jest z prezentem dla dziesięciolatka – dzieci z tej grupy wiekowej mają już bardzo rozwinięte postrzeganie świata, umieją posługiwać się prawie każdym sprzętem dostępnym w domu a także szybko przyswajają nowe umiejętności. Dla tej grupy dzieci, każdy prezent będzie pełnił głównie funkcję rozrywkową, ale również po części edukacyjną.

Gry planszowe zawsze mile widziane

W większości wypadków, gry komputerowe czy planszowe, a także niektóre zabawki nie są rozgraniczane ze względu na płeć, więc przy zakupie kierujmy się raczej zainteresowaniami dziecka, a także jego pasją – gdyż budowanie z klocków, modelarstwo czy zabawa w sklep nie dotyczy tylko dziewczynek czy tylko chłopców.

Przyjrzyjmy się ofercie sklepów z zabawkami dla dzieci starszych tak dla chłopców, jak i dziewczynek.

1. Puzzle przestrzenne – puzzle znają wszyscy, układanie obrazów z małych elementów może stać się jeszcze bardziej pasjonujące, gdy efektem końcowym staje się trójwymiarowa budowla typu wieża Eiffla, Empire State Building, model dinozaura czy samochodu. Puzzle, to znakomita rozrywka na długie deszczowe lub zimowe wieczory.
2. Scrabble – krzyżówki są świetną formą rozrywki dla każdego, a tworzenie słów z literek umieszczanych na niewielkich kostkach zachęci do rozszerzenia swojej wiedzy,
3. Squla – to rodzaj gry-quizu, w której trzeba poprawnie odpowiedzieć na zadane przez innego gracza pytanie. Poprawna odpowiedź premiowana jest punktami. Gra istnieje w wersji planszowej oraz komputerowej,
4. Zestaw kreatywny – to rozwijające wyobraźnię i naturalny talent przybory do malowania według załączonego wzoru – dzięki temu zestawowi można stworzyć piękną i niebanalną dekorację ścienną,

Przedstawione propozycje to w większości gry wieloosobowe, służące do zabawy dla kilkorga dzieci lub w gronie rodzinnym. Z przedmiotów niejako „jednoosobowych” dobrym pomysłem na prezent będzie odpowiednia do wieku gra komputerowa, książka o ciekawych przygodach ulubionego bohatera, maskotka, deskorolka, czy rower.

Prezent dla dziewczynki

Ciekawym prezentem dla dziewczynki może być lalka Barbie wraz z akcesoriami, ozdobny notatnik-pamiętnik, zestaw do nauki haftowania, mini serwis do herbaty do samodzielnego ozdobienia, ozdobna toaletka do udekorowania naklejkami, zestaw do zdobienia paznokci lub kosmetyki dla małej damy i wiele innych.

Prezent dla chłopca

Dla chłopca odpowiednim prezentem może być model czołgu, samolotu czy samochodu do samodzielnego sklejenia i ozdobienia, piłka do gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną, robot do złożenia z kartonowych elementów, model układu słonecznego – „Zrób to sam” oraz wiele innych niebanalnych propozycji.

Ogromna ilość różnorodnych zabawek może być sporym utrudnieniem przy wyborze odpowiedniego prezentu, warto więc odpowiednio wcześniej zorientować się, o czym marzy nasza pociecha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *