Wady i zalety zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania to inwestycja na lata, a często i na całe życie. Wymaga ona więc dokładnego przemyślenia oraz rozważenia wielu kwestii. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać zarówno tego plusy, jakie minusy. Dziś postaramy się nieco przybliżyć kwestię zakupu mieszkania z rynku wtórnego z punktu widzenia naszych potrzeb.

 Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Jedną z największych zalet, jakie niesie ze sobą inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego, jest jego cena. Porównując standard, wielkość czy usytuowanie takiego lokum z mieszkaniami deweloperskimi cena bywa zwykle 5 – 10% niższa, co przy kwocie na przykład 300 000 złotych daje oszczędności rzędu 15 000 – 30 000 zł. Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego mamy możliwość negocjacji ceny z jego właścicielem, co może nam pomóc uzyskać kilka procent rabatu.

Kolejną zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest obecność infrastruktury. Starsze mieszkania usytuowane są bowiem w miejscu, w którym już funkcjonują szkoły, sklepy, przychodnie i apteki, a także komunikacja miejska, więc nie trzeba czekać latami na ich budowę, tak jak często zdarza się to w przypadku mieszkań deweloperskich.

Planujesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Sprawdź: pośrednik nieruchomości Warszawa

Jako niewątpliwą korzyść w przypadku wielu mieszkań z rynku wtórnego można uznać otoczenie, które pozostaje praktycznie niezmienne i aktualny wygląd okolicy raczej nie ulegnie zmianie. Kupując więc takie mieszkanie nie rozczarujemy się za rok czy dwa faktem,  że na miejscu pięknego zagajnika powstał na przykład dom handlowy.

Tym, co może przemawiać na korzyści zakupu mieszkania z rynku wtórnego, jest możliwość wprowadzenia się do niego praktycznie zaraz po dopięciu formalności. Mieszkanie takie z reguły posiada podstawową infrastrukturę w kuchni czy w łazience, więc jeśli standard i styl nam odpowiada, nie musimy czekać z remontem, aby się wprowadzić.

 Wady mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest ograniczony wybór lokali, które spełnią nasze oczekiwania. Jeśli bowiem wcześniej zaplanujemy sobie w głowie rozkład mieszkania czy nawet jego “ klimat” oraz otoczenia, może być nam trudno znaleźć właśnie taką oferty na rynku.

Kolejnym minusem inwestycji w mieszkanie z rynku wtórnego jest konieczność wykonania często bardzo kosztownego remontu w celu podwyższenia standardu lub zmiany jego wyglądu zgodnie z naszym gustem. Warto bowiem wiedzieć, że samo przygotowanie takiego mieszkania do prac remontowych już jest kosztowne, gdyż niezbędne jest wówczas skucie płytek, zerwanie paneli czy wyrównanie ścian, demontaż starych urządzeń oraz ich utylizacja.

Warto również wspomnieć o pewnym minusie, który dla wielu osób jest głównym czynnikiem demotywujący w kwestii zakupu mieszkania z rynku wtórnego, a mianowicie ryzyko niewiedzy. Oznacza to, że po zakupie mieszkania, po jakimś czasie mogą ujawnić się pewne jego niedoskonałości czy wady, których nie byliśmy świadomi podczas zakupu, a często nawet sam właściciel nie miał na ten temat wiedzy, jak na przykład konieczność wymiany starej instalacji, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a także wady związane z otoczeniem mieszkania, na przykład obecność uciążliwych sąsiadów czy hałas z ulicy.

Pamiętajmy również o tym, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2% wartości nieruchomości. Kwotę tę dobrze jest uwzględnić już na etapie planowania budżetu na zakup lokum.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to w wielu przypadkach doskonała inwestycja. Warto jednak mieć świadomość zarówno wad, jak i zalet tego rozwiązania, dzięki czemu podejmiemy w pełni świadomą i słuszną decyzję.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *