Dzięki odkryciu falowodów optycznych wiele technologii dokonało olbrzymiego skoku. Szkło pokazało swoją nową i ultranowoczesną twarz. Ten nowoczesny wynalazek kolejny raz zbliżył do siebie ludzi i sprawił, że ziemia zmalała.
Historia światłowodu
W 1870 roku irlandzki naukowiec przeprowadził ekscytujące doświadczenie z przesłaniem wiązki światła przez szklany pręt. Dziesięć lat później amerykański inżynier z Concord stan Massachusets William Wheeler opatentował konstrukcję, która nazwał light piping. Niestety nie odniosła sukcesu na rynku, gdyż zdeklasował ją wynalazek Edisona. Pierwsza linia światłowodowa powstała we Włoszech w 1977 roku. Był to światłowód telekomunikacyjny i łączył dwie centrale telefoniczne.
Technologia światłowodowa
Obecnie światłowody produkowane są ze szkła, plastiku lub półprzewodników. Zaletą falowodów jest niesamowita prędkość przesyłania informacji na bardzo duże odległości, bez potrzeby wzmacniania. Pod względem budowy dzielimy je na planarne, paskowe i włókniste.
Konstrukcja światłowodu może być jednomodowa, o mniejszej przepustowości, jednak sygnał w takim medium porusza się prawie równolegle w stosunku do przewodu i dociera do celu niezniekształcony. Światłowód wielomodowy, natomiast przesyła impulsy wielodrogowo (modowo), przez co ma większą przepustowość. Wadą tego rozwiązania jest wysokie tłumienie sygnału, co ogranicza odległości transmitowanych danych.
Rekordy
Najdłuższa sieć światłowodowa, o nazwie SEA-ME-WE 3, liczy sobie 39 tys. km i łączy Europę z Bliskim Wschodem, Azją i Australią.
Najlepiej rozbudowana sieć światłowodową w Polsce posiada Orange.
Technologia falowodowa nie powiedziała ostatniego słowa. Największym jej beneficjentem w ostatnich latach jest internet, rozrastający się wraz z rozwojem kolejnych linii.