Strach przed szkołą, czyli jak oswoić pierwszoklasistę z nową sytuacją

Wszystko co nowe i nieznane – przeraża nas. Nawet my, dorośli odczuwamy lęk, kiedy znajdziemy się w odmiennej sytuacji. A co ma powiedzieć dziecko? Pierwszy dzwonek, nowi koledzy i koleżanki oraz duży, nieznany budynek – potrafi przestraszyć nawet najbardziej odważne dziecko. 

Nie tylko ono odczuwa stres przed pierwszym dniem w szkole. Ty jako rodzic, również zmagasz się z obawą czy sobie poradzi. Podpowiemy Wam jak ułatwić naszemu pierwszoklasiście odnaleźć się w nowej sytuacji. 

Nieznane zamień na znane 

Zanim poślesz swoje dziecko na pierwsze zajęcia, zapoznaj go z terenem, na którym będzie przebywał. Aby ułatwić mu start i zmniejszyć jego stres – wybierz się z nim na wycieczkę do szkoły. W okresie wakacyjnym placówki są otwarte, więc możesz odwiedzić ją i zwiedzić ją razem z dzieckiem. Pokazać mu otoczenie, drogę z domu do szkoły i najbliższą okolicę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dziecko nie chce iść do szkoły, ponieważ boi, że się zgubi.

Zapoznaj go z tematem

Aby ułatwić dziecku jego początek przygody szkolnej, opowiedz mu o niej. Przedstaw mu jak wygląda system oceniania w klasach początkowych, jak przebiega lekcja oraz czego ciekawego będzie się uczył. Musisz również wytłumaczyć, że czasami będzie odrabiał zadania domowe i przygotowywał się do zajęć na drugi dzień. Dzięki temu zwiększysz jego wiedzę na temat szkoły, a on będzie mógł wyobrazić sobie, jak to będzie wyglądać w praktyce. 

Możesz również opowiedzieć mu o swoich doświadczeniach, związanych ze szkołą. Na pewno posiadasz wiele miłych wspomnień, którymi warto podzielić się ze swoim dzieckiem. Zrozumie, że Ty również znajdowałaś się w nowej sytuacji i jakoś sobie poradziłaś.

Pozwól dziecku współdecydować

Pierwszy dzień w szkole to wielkie wydarzenie dla dziecka. Ważne jest, aby mogło uczestniczyć w tym od samego początku, zanim jeszcze zasiądzie w szkolnej ławce. Dlatego zabierz go na zakupy, aby mógł sam wybrać przybory szkolne. Zeszyty z ulubionymi bohaterami, kolorowe kredki mogą pomóc w radzeniu sobie z nowymi obowiązkami. 

Rytm dnia

Pod koniec wakacji zacznij przygotowywać dziecko, do tego, że gdy zacznie chodzić do szkoły – czas będzie wyglądał inaczej. Wprowadź stałe godziny wstawania i kładzenia się spać. To bardzo ważne, aby dziecko było wypoczęte. Opowiedz mu, jak będzie wyglądał jego dzień w szkole, a także poza nią. Być może maluch będzie uczęszczał w poszczególne dni na zajęcia dodatkowe, wówczas rytm dnia będzie inny niż zazwyczaj. Pamiętaj również, że dziecko musi mieć też czas na zabawę. Dotychczas sporo czasu spędzał w sposób, jaki chciał, a teraz musi spełniać określony obowiązek. Aby przebiegało to sprawnie, bez dodatkowego stresu zadbaj o regenerację malucha i czas tylko dla niego.

Pierwszy dzień w szkole to ogromne przeżycie dla dziecka i dla rodziców. Pamiętajmy, żeby przygotować je na ten szczególny dla nich dzień. Najważniejsze to, żeby czuli nasze wsparcie, bliskość i to, że rozumiemy ich obawy i towarzyszący strach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *