Sprawdzone pomysły na zabawę dla dzieci w domu i na zewnątrz

„Nudzi mi się” – to zdanie potrafi wprawić niejednego rodzica w zdumienie, zwłaszcza gdy w dziecięcym pokoju aż roi się od zabawek. Dzieci uwielbiają zabawy, dzięki którym się rozwijają i poznają świat. Gotowe zabawki są dobre, ale absolutnie niewystarczające. Kreatywność to jest to, co nasze pociechy kochają najbardziej, stąd też patyk staje się koniem czy mieczem, a duży liść skrzydłem, kapeluszem czy jakimś zwierzakiem. Podpowiadamy zabawy dla dzieci, które mogą stać się gotowym rozwiązaniem lub inspiracją do innych zajęć.

Zabawy dla dzieci w domu

Ciekawe zabawy dla dzieci nie muszą być oczywistymi – a wręcz nie powinny. Kluczem do pożytecznie spędzonego czasu jest pobudzanie ciekawości malucha, podsycanie jego pomysłowości i nauka.

Zabawa dla dwulatka,
która wprawi malucha w zachwyt, musi pozwolić mu na swobodę. Malowanie paluszkami na kartonie to jedna z propozycji, która pozwoli mu rozwinąć swoje umiejętności, podobnie jak bawienie się w przesypywanie różnych rzeczy np. grochu, ryżu, większych i mniejszych kamyczków, piasku i mąki. Jeśli nasza pociecha lubi bawić się w piaskownicy, możemy zainwestować w piasek kinetyczny.

Robienie ludzików z plasteliny
tylko z pozoru wydaje się nudne dla dzieci to jedna z bardziej inspirujących zabaw, zwłaszcza jeśli połączymy ją ze zrobieniem domu z kartonu. Pamiętajmy, że najbardziej kreatywne zabawy dla dzieci nie wymagają od nas – rodziców – wysokich nakładów finansowych. Im większą damy przestrzeń dla dziecięcej wyobraźni, tym lepsza będzie frajda. Zróbcie wspólnie masę solą i oddajcie się twórczej wenie. Będzie trochę bałaganu, ale satysfakcja z wykonanych rzeczy będzie niebotyczna – to zdecydowanie wymarzona zabawa dla trzylatka, podobnie jak inne rodzaje zajęć plastycznych.Organizując domowe przyjęcie dla dzieci, można wykorzystać sprawdzone pomysły tj. zabawa w „ciepło – zimno” czy głuchy telefon. Dodając szczyptę inspiracji, można bawić się w Indian i wspólnie stworzyć krainę Wielkiego Wodza. Pomalowanie twarzy czy urządzenie wioski pozostawmy dzieciom.

Kreatywne zabawy dla przedszkolaków
wymagają wsłuchania się w ich oczekiwania i zainteresowania. Bawiąc się z dzieckiem, dajemy mu najwięcej radości – niezależnie od tego, czy właśnie organizujemy warsztaty szycia ręcznego ze starych ubrań, czy też mamy domowy wyrób ciastek lub mini zakład stolarski. Dając dziecku zwykły karton, farby, sznurki możemy stać się świadkami nowej, wspólnej zabawy, która zrodzi się z naszej inwencji twórczej i dziecięcej wyobraźni.Organizując domowe przyjęcie dla dzieci, można wykorzystać sprawdzone pomysły tj. zabawa w „ciepło – zimno” czy głuchy telefon. Dodając szczyptę inspiracji, można bawić się w Indian i wspólnie stworzyć krainę Wielkiego Wodza. Pomalowanie twarzy czy urządzenie wioski pozostawmy dzieciom.

Kreatywne zabawy dla przedszkolaków
wymagają wsłuchania się w ich oczekiwania i zainteresowania. Bawiąc się z dzieckiem, dajemy mu najwięcej radości – niezależnie od tego, czy właśnie organizujemy warsztaty szycia ręcznego ze starych ubrań, czy też mamy domowy wyrób ciastek lub mini zakład stolarski. Dając dziecku zwykły karton, farby, sznurki możemy stać się świadkami nowej, wspólnej zabawy, która zrodzi się z naszej inwencji twórczej i dziecięcej wyobraźni.

Zabawy dla dzieci na podwórku

Pozwólcie zrobić dzieciom raban – tak naprawdę, ale w kontrolowany przez dorosłych sposób. Zabawy na dworze mają tę zaletę, że nie brudzą w domu i dają zdecydowanie więcej swobody. Słynna zabawa w podchody sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych dzieci. Można z niej stworzyć aktywne poszukiwanie skarbów oparte na prostej mapie i wielu zagadkach lub zadaniach do wykonania.

Znajdując kilka podobnych wielkością patyków i robiąc pętle z grubszych sznurków, możemy zaprosić dzieci do zabawy zręcznościowej polegającej na umieszczeniu sznurka na patyku – oczywiście sznurek rzucany jest z odległości. Tę zabawę możemy połączyć ze zdobywaniem punktów pozwalających przybliżyć się np. do nagrody. Dzieci uwielbiają rywalizację, więc wszelkiego rodzaju wyścigi i zabawy zręcznościowe będą idealnymi.

Znacie twistera?
To zabawa i dla mniejszych i dla większych. Jeśli nie mamy odpowiedniej maty do gry, możemy wykorzystać koc i zmodyfikować nieco zabawę. Wpierw wszyscy muszą zmieścić się na rozłożonym kocu, później na jego połowie i kolejno na mniejszych częściach. Zasady gry mogą zostać ustalone indywidualnie, np. dozwolone są pozycje na jednej nodze, półleżące.

Połączcie zabawę w domu z tą na podwórku. Wpierw wykonajcie latawce bądź łódki z papieru, a później wykorzystajcie je na zewnątrz. Możecie zorganizować zawody, który statek utrzyma się dłużej na powierzchni wody. Oczywiście, koniecznie należy przygotować nagrody dla wszystkich uczestników.

Fajne zabawy ruchowe dla dzieci nie muszą być opatrzone wieloma akcesoriami. Z powodzeniem stworzycie dziką puszczę na ogrodzie i poszukiwania lwa lub też pobawicie się w odkrywców śladów po dinozaurach – kamienie, gałęzie i wszelkiego rodzaju odciski i dziury w ziemi będą zmieniały się w konkretne znaczniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *