Samodzielne rozliczanie własnej działalności

Zakładając swoją własną firmę należy na samym początku zaznaczyć, w jaki sposób zamierzamy się rozliczać. Można to robić za pomocą biur rachunkowych, wykwalifikowanych księgowych czy też samodzielnie.

Kwalifikacje

Rozliczanie własnej działalności samodzielnie nie wymaga przeprowadzania żadnych szkoleń, ani posiadania jakichś certyfikatów. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poświęcenia odrobiny swojego czasu. Przedsiębiorca musi mieć także orientację na bieżąco w przepisach. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju poradniki internetowy czy profesjonalny blog księgowy.

Etapy samodzielnego rozliczania działalności

Samodzielne rozliczanie działalności jest o wiele tańsze i jest gwarancją tego, że tylko właściciel ma dostęp do różnych dokumentów swojej firmy. Dodatkowym plusem są ułatwione procedury. Samodzielne rozliczanie własnej działalności należy rozpocząć od zapoznania się z książką przychodów i rozchodów. Służy ona do ewidencji różnych zdarzeń gospodarczych w firmie. Na jej podstawie wylicza się też zaliczki na podatek dochodowy.

Każdy pracodawca na koniec miesiąca powinien sporządzić wydruk zapisów w danym miesiącu. Rozpoczynając działalność przedsiębiorca powinien dowiedzieć się także czy ma obowiązek rejestrowania do podatku VAT. Dla prawidłowego, samodzielnego rozliczania własnej działalności niezbędny jest także odpowiedni program komputerowy. Powinien on być intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dzięki temu umożliwi rzetelne wywiązywanie się z obowiązków związanych z rozliczeniem.

Program ten powinien zawierać rejestrację Vat, ewidencję wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Powinien także zawierać ewidencję przebiegu pojazdu, oddzielnie dla podatku dochodowego oraz podatku VAT jeśli mamy obowiązek go płacić. Dokumenty księgowe mamy obowiązek przechowywać co najmniej przez pięć lat od końca terminu płatności podatku dochodowego, od końca roku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *