Pilates – poznaj zalety tej aktywności

Każdy z nas niezależnie od wieku powinien zapewnić sobie określoną dawkę aktywności fizycznej każdego dnia. W zależności od pożądanego efektu i obecnego stanu zdrowia możemy wybrać ćwiczenia mające na celu zrzucenie zbędnych kilogramów, utrzymanie kondycji bądź wzmocnienie siły mięśniowej. Wśród ćwiczeń siłowych czy aerobowych odnajdujemy pilates. Jest on bardzo wygodną formą aktywności fizycznej, polecanej wszystkim, a zwłaszcza osobom starszym i w celach rehabilitacyjnych. Pilates pomaga również schudnąć i znacząco poprawia samopoczucie. Z jakich jeszcze powodów warto uprawiać pilates?

 

Prozdrowotne właściwości ćwiczeń pilates

 

Pilates to zestaw ćwiczeń powstały około 100 lat temu. Miał on na celu uelastycznienie i rozciągnięcie wszystkich mięśni ciała, dlatego każdy element ćwiczeń jest dokładnie przemyślany i nastawiony właśnie na pracę mięśni. Dobrze pracujące mięśnie zapewniają lepszą sprawność fizyczną, co przekłada się na szybsze spalanie tłuszczu. Wzmocnienie poszczególnych partii ciała pozwala na poprawienie kondycji, wydolności oddechowej oraz zwiększenie dotlenienia całego organizmu. Ćwiczenia tego typu pomagają zmniejszyć bóle pleców i stawów, dlatego też są idealne dla osób zmagających się na przykład z dyskopatią, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Pilates zaczerpuje inspiracje z jogi czy gimnastyki, jest bardzo uniwersalnym zestawem ćwiczeń i prostym do wykonania. Regularne uprawianie tego rodzaju ćwiczeń wzmacnia mięśnie głębokie, zwalcza ból pleców, poprawia krążenie krwi i postawę. Pilates rozróżnia trzy rodzaje ćwiczeń, a są to:

 

*Power Pilates – podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są akcesoria, takie jak piłka do pilatesu czy sprzęt rehabilitacyjny;

*Stott Pilates – bardzo łagodna forma pilatesu, skupiająca w sobie głównie ćwiczenia rozciągające i oddechowe

*Joga Pilates – ten rodzaj łączy elementy jogi i pilatesu, a podczas nich stosuje się powolny i kontrolowany oddech charakterystyczny właśnie dla jogi

 

Jak poznać bliżej pilates i zacząć go ćwiczyć?

 

Jeżeli zdecydujemy się na ćwiczenia z grupy pilates, warto zaczerpnąć inspirację od osób, które na tym się znają, i mogą pochwalić się wiedzą na temat ćwiczeń. Pierwszą propozycją jest rozglądnięcie się za miejscowymi klubami sportowymi czy siłowniami, gdzie to organizowane są spotkania dla osób chcących uprawiać ten rodzaj sportu. Odbywać się one mogą nawet i na basenie pod okiem instruktora. Pilates możemy uprawiać również sami w domowym zaciszu, ewentualnie dokonując zakupu potrzebnych akcesoriów np. piłki czy wałka. Aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia są odpowiednie dla nas oraz w jaki sposób wykonywać je poprawnie, warto zasięgnąć porady w internecie. W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi blog o zdrowiu, taki jak https://mjrmedical.com/, ćwiczeniach i prawidłowym odżywianiu. Sporo osób pasjonuje się zdrowym stylem życia i dzieli się swoją wiedzą z innymi. Na takim blogu odnajdziemy między innymi przepisy na zdrowe potrawy, sposoby na poprawę odporności i właśnie propozycje różnych aktywności fizycznych. Dzięki temu będziemy mogli bardziej zgłębić temat, aby w końcu zadbać o swoje ciało i umysł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *