O czym należy pamiętać w pierwszych tygodniach ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety – i to przynajmniej z kilku względów. Przede wszystkim jest to okres oczekiwania na przyjście na świat nowego stworzenia, które wywróci do góry nogami dotychczasowe życie. W typ przypadku radość niewątpliwie miesza się z niepokojem o to, czy przyszła mama da sobie radę. Ciąża jest wyjątkowa także z innego powodu – znacznie zmienia się gospodarka hormonalna w organizmie, co znacznie wpływa na jego funkcjonowanie.

Wczesne objawy ciąży

Jedne ciąże są planowane miesiącami i długo wyczekiwane, inne z kolei pojawiają się zaskoczenia. Nie wszystkie przypadki dają takie same objawy, jednak już w pierwszych tygodniach ciąży można zaobserwować pierwsze zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Do najpopularniejszych objawów, jakie daje 1 trymestr ciąży należą chociażby: powiększone, nabrzmiałe piersi,

  • zatrzymanie miesiączkowania,
  • ogólne osłabienie, senność,
  • nudności lub wymioty.

W końcówce pierwszego trymestru może dojść także do zwiększonego parcia na pęcherz oraz częstszego oddawania moczu, które związane jest z uciskaniem pęcherza przez rosnący płód. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać także ochotę na nietypowe połączenie potraw jak chociażby ogórki kiszone z bitą śmietaną.

Zmiany w trybie życia – sport

Nie każda ciąża rozwija się w taki sam sposób. Dużo w tym przypadku zależy między innymi od wcześniejszej aktywności kobiety. Uprawianie sportu powoduje, że organizm jest lepiej przygotowany do dodatkowego wysiłku jakim jest utrzymanie ciąży. Jednak jeżeli sport nie był uprawiany przed zajściem w ciążę, to jej początek nie jest dobrym okresem na tego typu eksperymenty.

Czego nie wolno jeść w ciąży

W trakcie ciąży należy przede wszystkim zwolnić nieco tryb życia – ważny staje się sen a także optymalny sposób odżywiania. Należy posiłki komponować w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi bombę witaminowo – odżywczą. W ciąży nie wolno spożywać między innymi:

  • serów pleśniowych, brie, camembert, feta, oscypków,
  • surowych lub ugotowanych na miękko jajek,
  • surowego mięsa i surowych ryb,
  • wędlin dojrzewających,
  • mocnej kawy i herbaty,
  • napojów gazowanych
  • alkoholu.

Organizm kobiety musi w tym czasie zaspokoić nie tylko własne zapotrzebowanie, ale również zapotrzebowanie rozwijającego się dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży ważna jest suplementacja w kwas foliowy, który wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego u malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *