Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to nie tylko sposób na utratę wagi lub poprawienie wyglądu, to także niezwykle pozytywny elementy stylu życia. Powinno być źródłem radości i satysfakcji. Jak zacząć biegać, aby systematyczne treningi przyniosły maksymalne korzyści?

Przygotuj plan treningowy

Wyznaczanie sobie konkretnych celów jest podstawą sukcesu w każdej dziedzinie.Trzymanie się określonego harmonogramu pozwala wypracować dyscyplinę i sprawia, że bieganie stanie się rutyną. Jak powinien wyglądać plan treningowy? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia potrzebujemy co najmniej jednej godziny umiarkowanej aktywności trzy razy w tygodniu.

Każdy trening należy rozpocząć rozgrzewką, która przygotuje organizm do wysiłku. Po biegu trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka minut na wyciszenie organizmu i rozciąganie. Odpowiednie rozpoczęcie i zakończenie treningu to najlepszy sposób na uniknięcie kontuzji. Nasz organizm ma swoje ograniczenia, po szybkim, długim biegu będzie potrzebował czasu na uspokojenie.

Obuwie to podstawa

Dobre obuwie zapewnia komfort w czasie treningów, ale także pozwala chronić zdrowie, zwłaszcza w przypadku biegania po twardej nawierzchni. Odpowiednie buty do biegania powinny przede wszystkim gwarantować amortyzację. Na tej inwestycji nie warto oszczędzać, ponieważ solidne obuwie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, które niestety zdarzają się często wśród początkujących biegaczy.

Specjalne wspomaganie

Sportowcy sięgają po wiele różnych „wspomagaczy”. Nie chodzi wcale o nielegalny doping, ale o różnego rodzaju naturalne suplementy i napoje, które w naturalny sposób pomagają organizmowi w przypadku intensywnej pracy. Najprostszym jest zwykła woda. Odwodnienie organizmu spotęguje uczucie zmęczenia, a ostatecznie znacznie utrudni kontynuowanie biegu. Aby zapobiec takim problemom, warto zaopatrzyć się w bidon z wodą lub napojem izotonicznym, który dodatkowo uzupełni ubytki elektrolitów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *