Jak wybrać idealne rośliny doniczkowe do mieszkania

Rośliny w domu to nie tylko piękna dekoracja, ale również sposób na czyste powietrze wewnątrz. Wybierając rośliny doniczkowe do domu warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również wymaganiami związanymi z ich uprawą, gdyż tylko dzięki temu zachowają swoje piękno i będą dla nas ozdobą na wiele lat. Dziś podpowiemy, czym się kierować wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania.

 Rośliny oczyszczające powietrze

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wiele roślin dostępnych w sklepach ma właściwości oczyszczające powietrze. Polecane są zwłaszcza osobom, które mieszkają w pobliżu ruchliwych ulic lub w miejscowości, w której istnieje duże zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego spowodowanego smogiem czy działalnością przemysłową. Warto wówczas zainwestować w takie rośliny jak: skrzydłokwiat, zamioculcas zamiolistny, wężownica, palma koralowa, paprotka, zielistka czy figowiec benjamiński. Rośliny te świetnie nadają się zarówno do mieszkania, jak i do biura, są przy tym piękne i okazałe, więc oprócz aspektów zdrowotnych posiadają również ciekawe walory dekoracyjne.

 Rośliny mało wymagające

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie pełne było roślin, lecz nie mamy tzw. ręki do kwiatów lub zwyczajnie nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na ich pielęgnację, warto postawić na okazy mało wymagające. Wśród nich znajdziemy między innymi takie rośliny jak: zamioculcas, aloes, dracena deremeńska, scindapsus, aglaonema, grubosz sierpowaty (drzewko szczęścia). Rośliny te wymagają stosunkowo rzadkiego podlewania, z powodzeniem poradzą sobie zarówno w ekspozycji na rozproszone światło słoneczne, jak i w półcieniu.

 Rośliny przyjazne zwierzętom

Wiele osób obawia się zakupu roślin doniczkowych, gdyż posiada zwierzęta, które mogą zainteresować się nimi i zjeść listek, który okaże się dla nich trujący. Na szczęcie nie wszystkie kwiaty są dla zwierząt szkodliwe, a sprzedawcy zwykle dobrze wiedzą, które z oferowanych w ich asortymencie roślin są przyjazne dla czworonogów, nawet, jeśli skuszą się na uszczknięcie kawała listka. Do takich roślin zaliczamy zielistkę, bambus, jęczmień, ciborę, nolinę. Niektóre z tych roślin, jak na przykład jęczmień, zwany kocią trawką, okazuje się być prawdziwym przysmakiem kotów, które żując listki dostarczają swojemu organizmowi kwasu foliowego. Natomiast nolina wygięta stanowi dla kotów świetny drapak dzięki grubej i zwartej łodydze.

Wszystkie rośliny przyjazne zwierzętom wymagają jednak nieco więcej pielęgnacji. Przede wszystkim należy je trzymać na stanowisku słonecznym o rozproszonych promieniach, ewentualnie półcienistym. Nie znoszą natomiast cienia oraz bezpośredniej ekspozycji na ostre słońce. Rośliny te należy również mocno podlewać tak, aby podłoże było cały czas wilgotne. Konieczne jest także nawożenie raz w miesiącu.

 

Inwestycja w rośliny do mieszkania się opłaca!

Choć zakup nawet kilku sztuk roślin doniczkowych to wydatek rzędu kilkuset złotych, to zdecydowanie warto zainwestować w ten piękny i jakże praktyczny element dekoracyjny, który będzie nie tylko wyjątkową dekoracją, ale również sprawi, że powietrze w naszym mieszkaniu będzie zawsze czyste i odświeżone.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem: https://www.creditstar.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *