Jak stworzyć domowy ogródek

Nic więc dziwnego, że na jego założenie decyduje się coraz więcej osób, które nie posiadają działki lub ogrodu. Jak jednak stworzyć domowy ogródek? Od czego zacząć? Jakie rośliny możemy w nim posadzić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. 

Gdzie umieścić rośliny w domowym ogródku?

Zanim zaczniemy przygotowania do stworzenia domowego ogródka warto zastanowić się gdzie uda nam się wygospodarować miejsce na rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie donic na tarasie lub balkonie. Jeśli posiada on balustrady lub boczne ściany warto wykorzystać je do uprawy roślin pnących takich jak winogrona czy ozdobna fasola. Jeśli nie posiadamy balkonu z powodzeniem możemy wykorzystać kuchenne parapety oraz podłogę, która znajduje się pod oknem.

Nasiona czy rozsady? 

Decydując się na stworzenie własnego domowego ogródka możemy zdecydować się na zakup siewu poszczególnych roślin lub kupić rozsady. Drugie rozwiązanie jest znacznie lepszym wyborem dla początkujących. Nie będziemy musieli bowiem przesadzać roślin czy przerywać ich, jeśli sadzonki wzrosną za gęsto. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup rozsad rośliny szybciej wzrosną i będą wydawać plony.

Na co zwrócić uwagę wybierając sadzonki? 

Poszukując rozsad w sklepach ogrodniczych lub na bazarach warto dokładnie przyjrzeć się każdej sadzonce. Zwróćmy uwagę nie tylko na liście (powinny być zielone, jędrne, zdrowo wyglądające) ale również na korzenie. Unikajmy zakupu sadzonek, których korzenie są uszkodzone, wiotkie, pozbawione wilgoci.

Jakie rośliny możemy posadzić w domowym ogródku?

Wybór roślin, które możemy posadzić w przydomowym ogródku jest naprawdę spory. Są to przede wszystkim różnego rodzaju zioła takie jak tymianek, bazylia, oregano, majeranek czy mięta. Z powodzeniem możemy również posadzić krzaczki pomidorków koktajlowych, sałatę, cebulę a nawet buraki liściowe, groszek i cukinię.Zdarza się nawet, że na balkonach z powodzeniem uprawiane są nawet ziemniaki. Wszystko zależy oczywiście od ilości miejsca, jakim dysponujemy. 

W czym sadzić rośliny?

Wybór doniczek, w których możemy sadzić rośliny w domowym ogródku jest naprawdę spory. Doskonale sprawdzą się zarówno te wykonane z plastiku, jak i drewniane skrzynki. Bardzo efektownie wyglądają również donice ceramiczne, które szczególnie sprawdzają się w przypadku większych krzewów. Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce warto stawiać na doniczki podwieszane, które pozwolą nam na stworzenie niezwykle modnego obecnie ogrodu pionowego.

Jaką glebę stosować w domowych ogródkach?

Jeśli zależy nam na tym, by rośliny dobrze się rozwijały najlepiej posadzić je w ziemi ogrodowej, czyli mieszance torfu, perlitu oraz nawozów. Co ważne, powinniśmy pamiętać o tym, by glebę tą regularnie nawozić za pomocą nawozów organicznych, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Podsumowując, stworzenie własnego domowego ogródka nie powinno stanowić dla nas problemu. Obecnie w dobrych sklepach ogrodniczych znajdziemy wszystko co niezbędne by stworzyć ogródek, który będzie nie tylko prezentował się doskonale, ale również obrodzi plonami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *