Jak przygotować się na wycieczkę w góry

Planując wyjazd w góry, musimy wziąć wiele aspektów pod uwagę. Chodzenie po szlakach to nie spacerowanie po parku. Trzeba być przygotowanym na zmieniające się warunki pogodowe, utrudnienia na szlaku czy wypadki losowe. Zanim zapakujecie plecaki i wyruszycie ku przygodzie, podpowiemy Wam, co warto zabrać ze sobą oraz jak się przygotować, abyście wypad w góry wspominali mile przez kolejne lata. 

Checklista przed wyjazdem 

Przed każdym wyjazdem, najpierw powinniśmy zrobić listę rzeczy do zabrania. Jest to bardzo dobra opcja, żeby na miejscu nie okazało się, że zapomnieliśmy o połowie z nich. Udając się na wycieczkę w góry, będzie to miało szczególne znaczenie. O ile nad morzem w każdym sklepie dorwiemy spodnie czy koszulkę, to już wysoko w górach nie mamy tej możliwości. Pozostanie nam wtedy pożyczać rzeczy od współtowarzyszy. Jeżeli jednak jedziemy sami, problem robi się większy. 

Niezbędnik na szlak

Zastanawiasz się co powinieneś mieć, zanim wyruszysz w górską podróż? Poniżej przedstawiamy listę siedmiu niezbędnych rzeczy, które zapewnią Ci udany wyjazd. 

  1. Buty trekkingowe – to najważniejsza rzecz, kiedy myślimy o wyjeździe w góry. Podłoże górskie jest zazwyczaj kamieniste i bardzo nierówne. Stawiając kolejne kroki, nasza stopa ustawia się pod różnym kątem. Odpowiednie obuwie z wyprofilowaną podeszwą zapewnia nam komfort. Jeżeli chcemy ustabilizować kostkę, wybierzmy buty z wyższą cholewką. Wtedy mamy pewność, że stopa nie przesunie się w żadną stronę, a my nie nabawimy się kontuzji. Oferta obuwia trekkingowego jest bardzo szeroka, a ceny zróżnicowane. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Bez dobrych butów, nie będziemy w stanie zdobywać szczytów w bezbolesny sposób.
  2. Kurtka przeciwdeszczowa – druga bardzo ważna rzecz podczas wypadu w góry. Dobra kurtka to gwarancja ciepła i wygody. Ktoś powie, po co kurtka przeciwdeszczowa w góry, kiedy wybieram się w okresie letnim, a prognoza pokazuje 20 stopni na plusie. No niestety, ale to jest must have wyjazdu. Góry mają to do siebie, że pogoda może się zmienić z minuty na minutę. Wstając rano, widzisz za oknem wielką mgłę po to, by za 5 minut zobaczyć piękne czyste niebo.  Porządna kurtka ochroni nas przed wiatrem i niespodziewanym deszczem.
  3. Plecak – model trekkingowy zapinany w pasie oraz w klatce piersiowej będzie odpowiedni, jeżeli planujemy kilkudniowy wyjazd. W końcu każdego dnia będziemy nosić parę kilogramów na plecach, więc powinniśmy zadbać o to, aby czuć się komfortowo. Oferta plecaków trekkingowych jest bardzo duża. Różnią się pojemnością oraz przeznaczeniem. Dzięki dodatkowym kieszeniom łatwo się w nie zapakować. Znajdziemy specjalne dedykowane dzieciom oraz kobietom. Wybierając plecak, zwróćmy uwagę na to, żeby był z dobrego materiału.
  4. Czapka i rękawiczki – zarezerwowane na długie spacery w zimie bądź na narty. Jednak  podczas wyjazdu w góry, nawet w lecie mogą okazać się przydatne. Im wyżej się wspinamy, tym powietrze staje się zimniejsze. Przydadzą się nam, szczególnie kiedy podczas chłodnego wieczoru będziemy podziwiać zachód słońca. 
  5. Scyzoryk – narzędzie wielofunkcyjne, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Posmarujesz nim kanapki, otworzysz wino, żeby uczcić zdobyty szczyt, a także wypiłujesz paznokcie. Udając się na wyjazd w góry, koniecznie się w niego zaopatrz.
  6. Mapa – wiadomo, że dziś każdy w komórce ma internet, a w nim można znaleźć dosłownie wszystko. Jednak w tej sytuacji postaw na tradycję i stare sprawdzone sposoby. Jadąc w góry  , obowiązkowo zabierz ze sobą mapę. Mimo oznakowania szlaków, warto mieć alternatywę, która potwierdzi, że zmierzamy w dobrym kierunku. 
  7. Apteczka – najlepiej, jeżeli nie będziesz musiał jej użyć, ale wziąć trzeba. Plastry, woda utleniona, spirytus salicylowy, bandaż, wapno i tabletki przeciwbólowe – muszą się w niej znaleźć. 

Zaplanuj wcześniej trasę

Jeżeli już zdecydowałeś się na wyjazd w góry, zaplanuj sobie codzienne trasy. Spontaniczność jest dobra, jednak warto wcześniej usiąść z mapą i wybrać atrakcje, które na pewno chcemy zobaczyć. W internecie znajdziemy specjalne strony, na których możemy zaplanować naszą drogę z punktu a do punktu b. Pokaże nam również szacowany czas poruszania się po szlaku oraz ilość kilometrów. Nic tak nie mobilizuje, jak pokonywanie kolejnego metra i odkrywanie coraz piękniejszej natury. 

Wybierając się na wycieczkę w góry, przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie. To podstawa na każdym wyjeździe. Bądź uważny i czujny. Miesiąc przed planowanym wypadem, warto byłoby zażyć trochę sportu. Pokonywanie kilkunastu kilometrów po górach każdego dnia, może dać Ci nieźle w kość. Wcześniejsze przygotowanie sprawi, że bolesność mięśni będzie mniejsza, a Twoja kondycja pozwoli Ci na przemierzanie dalekich dystansów bez zadyszki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *