Jak dbać o skórzane obuwie? Pielęgnacja skórzanych butów

Przed pierwszym założeniem nowych butów warto je zaimpregnować, czyli wzmocnić i zapewnić ochronę przed brudem i wilgocią. Zaś systematycznie pastowana skóra nie wysusza się, nie pęka i nie łuszczy się.

Zanim zaczniemy cokolwiek wklepywać i wsmarowywać warto wiedzieć jak dbać o obuwie ze skóry. Przede wszystkim muszą one być całkowicie suche. Buty mokre to buty przemoczone, a także te, które zdejmujemy po całym dniu noszenia. Buty powinny być suszone w temperaturze pokojowej i odpocząć minimum jeden dzień. Starajmy się codziennie zakładać inne buty. Dzięki temu obuwie będzie miało czas, żeby całkowicie wyschnąć, a stopa odpocząć.

Jak czyścić buty skórzane

Typowe dla okresu zimowego plamy z soli są bardzo ciężkie do usunięcia – szczególnie, jeśli nie mieliśmy możliwości, aby od razu im zaradzić i sól przeniknęła głęboko w skórę. Można próbować usuwać takie plamy delikatnie myjąc buty szczoteczką w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła.

Na rynku pojawiły się także preparaty typu „anty sól”, które ułatwiają pozbycie się solnych zacieków. Do zwykłego mycia możemy użyć wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym np. mydło do rąk lub szampon. Możemy także użyć specjalnych zmywaczy lub mydła do skór. Jeśli buty są tylko delikatnie zakurzone, wówczas wystarczy przetarcie suchą szmatką.

Jak pielęgnować buty skórzane

Pasta do butów to absolutna podstawa w pielęgnacji butów. Przed nałożeniem pasty buty należy dokładnie wyczyścić, umyć, wytrzeć i wysuszyć. Pastę nakładamy na suche buty, a następnie polerujemy powierzchnię skóry. Warto, aby pasta była dobrej jakości, np. na bazie naturalnych wosków.

Możemy także pokusić się o użycie tłuszczu do skór, który jest szczególnie wskazany w sezonie jesienno-zimowym. Odżywia i zmiękcza skórę, chroni przed powstawaniem pęknięć, ma lekkie działanie impregnujące i świetnie się sprawdza także w pielęgnacji skórzanych podeszw. Tłuszcz używamy co trzeci zabieg pielęgnacyjny, a wiosną i latem raz na 2 miesiące. Krem do skór z pigmentem na bazie wosku może być świetnym uzupełnieniem pielęgnacji – wzmacnia kolor, pokrywa niewielkie zadrapania i przebarwienia, a jednocześnie odżywia i nabłyszcza skórę.

Pasty i woski dodatkowo zabezpieczają skórę dając wysoki połysk. Pamiętajmy, że te preparaty nakładamy cienkimi warstwami i możemy je używać za każdym razem. Niezależnie od tego jak wiele produktów kupimy i ile czasu chcemy poświęcać na pielęgnację tej części naszej garderoby, pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest systematyczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *