Filozofia slow life, czyli zwolnij!

Slow life to styl życia, który staje się coraz bardziej popularny nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Jego główną ideą jest życie na zwolnionych obrotach, w zgodzie z naturą oraz czerpanie radości z obcowania z nią. Jakie są główne zasady tej filozofii oraz wdrożyć je w życie?

Czym jest slow life i jakie są zasady tej idei

Idea slow life obejmuje praktycznie każdą dziedzinę życia, od jedzenia, przez podróżowanie, wychowanie dzieci aż po kosmetyki czy biznes. Najważniejszą zasadą filozofii slow life jest wyznaczanie sobie celu i skupienie się na nim, zamiast zajmować się rzeczami nieważnymi, błahostkami czy zabijaniem czasu poprzez przeglądanie mediów społecznościowych czy oglądaniem programów telewizyjnych nic nie wnoszących do naszego życia.

Filarem slow life są relacje międzyludzkie, a zwłaszcza te z najbliższymi. Niezwykle ważne jest więc zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Wspólne pasje wzmacniają więzi z bliskimi i często są elementem wyznaczonego celu.

W filozofii slow life duże znaczenie odgrywa dbanie o samego siebie. Każdy powinien codziennie znaleźć czas tylko dla siebie, dając odpoczynek zarówno swojemu ciału, jak i zapewniając komfort naszemu umysłowi. 

Przechodząc dalej w sferę kuchni i gotowania, zgodnie z filozofią slow life należy zrezygnować z gotowych produktów na rzecz tych naturalnych najlepiej ekologicznych. Wspólne, rodzinne gotowanie od zera potraw pozwala nie tylko realizować tę, ale również wcześniej opisaną zasadę wzmacniania więzi.

Filtruj informacje

Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami informacji, spośród których tylko część rzeczywiście powinna być dla nas istotna. Idea slow life mówi również o tym, aby filtrować informacje i nie przeglądać bezmyślnie portali zalewających nasz umysł nieograniczoną liczbą newsów i ciekawostek z całego świata. Skup się na tym, co najważniejsze dla ciebie i twojego komfortu psychicznego.

W zgodzie z naturą

Filozofia slow life kładzie duży nacisk na życie w zgodzie z naturą, nie otaczanie się zbędnymi przedmiotami i czerpanie radości oraz satysfakcji z przebywania na łonie natury, w ciszy i wśród zwierząt. Jeśli chodzi o najbliższe otoczenie, to zwolennicy tej idei tworzą w swoich mieszkaniach czy domach mini – ogródki ziołowe oraz warzywne, które są dla nich namiastką natury w materialistycznym świecie. Ważne jest również, aby usunąć ze swego życia niepotrzebne przedmioty i nie gromadzić ich tylko dlatego, że mogą się przydać w przyszłości.

Doceniaj chwilę

Slow life to również afirmacja tu i teraz, cieszenie się tym, co spotyka nas w danej chwili i nie rozpamiętywanie przeszłości, na którą już nie mamy wpływu. To również nie skupianie się na przyszłości, a w szczególności nie zamartwianie się tym, co może nastąpić. 

Podążaj za własnymi emocjami

Kolejną zasadą, która dotyczy slow life, jest słuchanie własnych emocji. Nie powinniśmy ich hamować ani na siłę zmieniać wbrew nam samym. Dzięki temu zawsze będziemy w stanie zachować równowagę.

Znajdź w sobie dziecko

I wreszcie ostatnią z zasad, o której warto wspomnieć w kontekście slow life jest odnalezienie w sobie dziecięcej ciekawości do świata i kreatywności, nie zatrzymywanie się w miejscu, otwieranie się na nowe wyzwania, czerpanie satysfakcji z podróżowania i rozmawiania z innymi.

Slow life to tak naprawdę zbiór zasad, które znane nam są od dawna. Obecne tempo życia, pogoń za karierą, wygórowane oczekiwania społeczne sprawiają, że zapominamy o sensie naszego życia. Slow life ma nam w tym pomóc poprzez proste, ale jakże skuteczne kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *