Feromony – tajna broń uwodziciela


Wokół feromonów narosło wiele mitów, ale nie da się ukryć, że każdy, kto choć raz o nich słyszał, zastanawiał się, czy faktycznie one działają. Czym właściwie są feromony oraz jak na nas działają?

Czym są feromony

Feromony, mówiąc w skrócie, to nic innego jak związki chemiczne, które występują w określonych stężeniach w organizmach ludzkich i zwierzęcych. Służą one do komunikowania niewerbalnego przede wszystkich stanu seksualnego, zdrowia, gotowości do reprodukcji, pokrewieństwa, dominacji czy tożsamości, co jest niezwykle istotne w świecie zwierząt, dla których ta forma komunikacji często jest jedyną możliwą. Natomiast w świecie ludzi feromony stanowią nieświadomą dla nas formę komunikacji, co oznacza, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w danej okoliczności właśnie wysyłamy drugiej osobie sygnał, który jej organizm jest w stanie odczytać. 

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy feromony mają zapach? W rzeczywistości czujemy je, jednak nieco inaczej niż normalnie rozpoznajemy zapachy. Feromony nie mają wyraźnej woni, którą możemy określić, jednak nie da się ukryć, że mają zapach. Nie raz przecież mamy poczucie, że od niektórych osób “coś” nas odrzuca, a do niektórych przyciąga i nawet, jeśli te osoby ładnie pachną, to w tej woni podświadomie wyczuwamy coś, co nam nie odpowiada. To jest właśnie ten feromonowy komunikat, którego nie możemy ignorować, gdyż oznacza to, że najwyraźniej dany osobnik nie jest dla na odpowiednim partnerem seksualnym.

Feromony w naszym życiu

Związki zwane feromonami produkowane są przez nasz organizm w różnych etapach naszego życia i z różnym natężeniem. U kobiet są aktywne w czasie cyklu menstruacyjnego, dzięki czemu w okresie owulacji, czyli gotowości płodnej, staje się ona bardziej atrakcyjna, natomiast z wiekiem, głównie w okresie menopauzy, wydzielanie feromonów zanika, co powoduje, że nasza atrakcyjność spada. To właśnie dlatego niekiedy dana osoba wydaje nam się bardzo atrakcyjna, a za jakiś czas zupełnie tracimy nią zainteresowanie i tak w kółko. Feromony mają silny wpływ na atrakcyjność seksualną bez względu na to, czy tego chcemy czy nie.

Feromony w perfumach

Od lat rosnącą popularnością cieszą się perfumy z feromonami. Zawierają one pewną dawkę feromonów, które działają tak, jak te naturalne. Sama produkcja feromonów jest niezwykle kosztowna, więc i perfumy z feromonami damskie lub męskie są zwykle droższe niż tradycyjne zapachy. Dzięki użyciu perfum z feromonami możemy wpływać na naszą atrakcyjność bez względu na to, jak nasz organizm wydziela te naturalne feromony. Po feromony w perfumach coraz częściej sięgają mężczyźni oraz osoby po 50-tym roku życia, które pragną dłużej utrzymać swą atrakcyjność. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są nie tylko perfumy z feromonami mające na celu podniesienie atrakcyjności seksualnej, ale również takie, które zwiększają atrakcyjność biznesową. Wykorzystanie w sytuacjach biznesowych tego rodzaju feromonowej broni może pomóc w negocjacjach czy podpsywaniu umów z kontrahentami. 

Jak używać perfum feromonami?

Przede wszystkim nie należy przesadzać z aplikowaną ilością tych perfum. Używamy ich tyle, ile zwykle używamy inych zapachów. Nakładamy je na najcieplejszą część skóry oraz taką, która pozbawiona jest innych zapachów (aromatycznych balsamów, kremów czy innych kosmetyków). Perfumy z feromonami muszą być aplikowane bezpośrednio na skórę, a nie na ubranie czyy włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *