Dieta przed ciążą

Planowanie dziecka powinno się zacząć na wiele miesięcy przed poczęciem. Jest to niezwykle ważne, gdyż w ten sposób zapewnimy mu odpowiednie warunki do rozwoju na tym najwcześniejszym etapie, czyli podczas pierwszych tygodni od zagnieżdżenia się zarodka. Dieta stanowi tu klucz do sukcesu i właśnie ten element powinien być wdrożony w życie duże wcześniej. Jaka powinna być dieta przed ciążą?

Dieta przed ciążą jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka już od momentu poczęcia, ponieważ w czasie ciąży będzie czerpał witaminy oraz inne związki odżywcze niezbędne do rozwoju od mamy. Uważa się, że organizm potrzebuje aż trzech miesięcy do:

– pozbycia się nadmiaru szkodliwych substancji,

– zgromadzenia właściwej ilości witamin i składników mineralnych potrzebnych dla rozwoju dziecka.


Co jeść przed ciążą?

Na pierwszym miejscu króluje od lat kwas foliowy, który powinno się dostarczać wraz z dietą. Występuje on w szpinaku, jajkach, bobie, groszku czy sałacie. Dodatkowo Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację tej witaminy w dawce 0,4 mg. 

Kwas foliowy jest niezwykle istotny, ponieważ redukuje do minimum powstawanie wady cewy nerwowej, z której w trakcie dwóch pierwszych miesięcy powstanie mózg i rdzeń kręgowy dziecka.


Wapń
to drugi równie istotny składnik diety, który występuje w produktach mlecznych czy ziarnach sezamu. Jest on niezwykle istotny dla matki i dziecka, ponieważ odpowiada za mineralizację kośćca. Dodatkowo pozytywnie wpływa na rozwój szkieletu kostnego płodu. Udowodniono, że w trakcie diety ubogiej w wapń dziecko „zabiera” go z organizmu matki.

Żelazo to pierwiastek biorący udział w tworzeniu hemoglobiny występującej w krwinkach czerwonych. Dzięki temu krew jest w stanie dostarczać we właściwej ilości tlen przez łożysko do dziecka. Dla mamy ten pierwiastek jest także istotny, ponieważ może powodować anemię. Anemia objawia się zmęczeniem i osłabieniem organizmu, który już jest mocno obciążony przez ciążę. Źródłem żelaza jest mięso i żółtko jajka.

Przytoczone przykłady pokazują, że dieta przed ciążą wcale nie jest wymagająca i obciążająca przyszłą mamę. Dlatego warto zwrócić uwagę, co się je przed ciążą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *