Co zrobić z kulkującym się swetrem?

Swetry bywają miękkie i przyjemne w dotyku jak zwierzęta – nic dziwnego – dobrej jakości sweter pochodzi z naturalnej przędzy, np. wełny owczej, merynosów czy kóz. Nie powinno więc nikogo dziwić, że i dbać trzeba o nie jak o domowe zwierzątko, a na pewno nie wrzucać do pralki z innymi ubraniami. Jednym z najczęstszych problemów, jaki pojawia się w związku z naszym ulubionym swetrem, są supełki. Co zrobić z kulkującym się swetrem?

 

Supełki, kulki, meszki – jak się ich pozbyć ze swetra?

 

Żaden blog o modzie nie zaprezentuje stylizacji ze swetrem, który jest zmechacony – jest to zdecydowane faux pas, które świadczy wyłącznie o naszym zaniedbaniu, a niekoniecznie o jakości swetra. Okazuje się, że nawet sweter z wysokiej jakości naturalnych przędz może się zmechacić – jest to zupełnie naturalne, ale całkowicie możliwe do wyeliminowania. Jak w takim razie pozbyć się okropnych meszków i supełków z naszego swetra?

 

Najlepszym sposobem jest po prostu użycie elektrycznej golarki do swetrów – nie jest to drogie urządzenie, a zdecydowanie zaradzi uciążliwym kulkom. Jeśli swetry nosimy często, to warto mieć ją na dnie swojej przepastnej szafy. Po prostu wystarczy ją delikatnie przyłożyć do materiału i przesuwać tam, gdzie znajdują się kulki – sweter będzie jak nowy. 

 

Jeśli jednak nie mamy pod ręką golarki, a chcemy założyć sweter, który delikatnie mówiąc nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, to możemy użyć do tego celu naszej jednorazowej maszynki do golenia i wcale nie musi być nowa – nawet lepiej jest użyć nieco przytępionego egzemplarza, aby nie uszkodzić delikatnej struktury materiału. 

Zobacz także: https://stylowomi.pl/

Jeszcze innym domowym sposobem na usunięcie zmechaceń, jaki znajdziemy w takich miejscach jak blog o modzie, jest użycie starego pumeksu. Jedną ręką należy przytrzymać materiał, a drugą ręką pocierać zmechacenia, aby je usunąć. W podobny sposób zaradzi także zmechaceniom ostra strona od zmywaka kuchennego. Trzeba jednak robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału. Niektóre kulki z powodzeniem usuniemy także przy pomocy tradycyjnej rolki do ubrań czy szczotki. W sklepach dostępne są także specjalne grzebienie. 

 

Jak zapobiegać pojawianiu się supełków? 

 

Co prawda pojawienie się kulek na swetrze jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i najczęściej związane jest po prostu z używaniem swetra i mechanicznym pocieraniem materiału o materiał, to jednak supełki, kulki i nieestetyczne meszki mogą także pojawiać się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta w tym zakresie i unikać prania w pralce, nawet na programie przeznaczonym do prania wełny. Delikatne swetry najlepiej prać ręcznie i stosować do tego odpowiednie preparaty. Nie należy także ich mechanicznie suszyć i bezpośrednio na źródłach ciepła, a także wykręcać. 

 

Zaleca się, aby swetry prać na lewej stronie, a suszyć na leżąco, np. na ręczniku. Nie powinno się ich także wieszać na wieszakach, bo tak łatwo zdeformować materiał, który już może nie wrócić do swojej pierwotnej postaci. Tym sposobem przedłużymy życie naszego swetra nie do kilku sezonów, ale nawet do kilkunastu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *