Alergia pokarmowa to coś, czego obawia się każda matka. Jej objawy mogą pojawić się bardzo wcześnie, bo już po kilku tygodniach życia dziecka. Przed wystąpieniem alergii najlepiej chroni mleko matki, jednak nie ma gwarancji, że dziecko karmione piersią nie będzie alergikiem, bowiem alergeny pojawiają się również w kobiecym pokarmie.
Podłoże genetyczne
Uważa się, że alergie pokarmowe u dzieci w dużej ilości przypadków pojawiają się na skutek obciążeń genetycznych. Jeżeli matka lub ojciec ma alergię na jeden ze składników pokarmowych, dziecko z dużą dozą prawdopodobieństwa również będzie miało analogiczną alergię. Nie jest to jednak reguła. Alergie pojawiają się u dzieci, których rodzice są zupełnie zdrowi lub odwrotnie – dziecko, którego rodzice są alergikami samo nie doświadcza alergii pokarmowej.
Objawy alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa u dzieci objawia się głównie na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest wystąpienie wysypki, głównie na twarzy oraz w zgięciach kolanowych i łokciowych. W miejscach tych pojawiają się czerwone plamy i grudki, z których może sączyć się płyn. Dziecko jest wtedy zwykle niespokojne i płaczliwe, a złe samopoczucie dodatkowo pogarsza stan skóry, która robi się szorstka i sucha.
Przy wystąpieniu alergii pokarmowej pojawiają się również objawy ze strony układu pokarmowego. Do najczęściej występujących należy biegunka. W rzadkim stolcu można zaobserwować śluz, a nawet krew. U dzieci pojawiają się także kolki i wymioty, a u najmłodszych ulewanie pokarmu.
Objawem mniej charakterystycznym, ale równie często występującym jest katar i towarzysząca mu sapka. Obrzęk śluzówki nosa jest przyczyną wodnistego kataru, na skutek którego pojawiają się problemy z oddychaniem w postaci duszności.
Jak rozpoznać alergię?
Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u dziecka bywa bardzo trudne, dlatego ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. W przypadku niemowląt karmionych piersią pierwszym krokiem jest zazwyczaj baczna obserwacja diety matki. Alergeny mogą przedostawać się do pokarmu, a wraz z nim do organizmu dziecka, dlatego matka powinna bardzo uważać na to co je. Lekarz zwykle prosi, aby zapisywała składniki pokarmowe, które składają się na jej posiłki oraz uważnie obserwowała dziecko. W przypadku wystąpienia objawów alergii takie postępowanie może wskazać, na który składnik uczulone jest dziecko. Pierwszym objawem często jest biegunka.
Jeżeli tak łagodne postępowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz zaleca często badanie krwi dziecka oraz test prowokacyjny. Test prowokacyjny można przeprowadzić u dzieci już w drugim miesiącu życia. Polega on na powolnym wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości alergenu pokarmowego, który jest najczęstszą przyczyną alergii, czyli mleka krowiego. Test trwa 10 dni i jest przeprowadzany pod kontrolą lekarza.
Niemowlętom, u których wykryta zostanie alergia pokarmowa, zalecane jest często specjalne mleko modyfikowane, które zostało pozbawione alergenu. W przypadku starszych dzieci wystarczy zwykle dieta eliminacyjna.