Robimy mazurek wielkanocny

Mazurek jest staropolskim ciastem wielkanocnym, owianym mitem dotyczącym trudności jego przygotowania. W istocie nie ma w nim nic skomplikowanego, poza wybraniem spośród wielu tego jednego, który zachwyci nasze podniebienie. Nie ma jednego przepisu na mazurek, co więcej, to ciasto o wielu obliczach, które niejednokrotnie znamy pod zwyczajną nazwą. Podpowiemy zatem, jak zrobić mazurek wielkanocny i jak go udekorować, by mógł się stać ciastem reprezentacyjnym każdej pani domu.

Jak zrobić mazurek wielkanocny?

Najprostszy w wykonaniu mazurek nie wymaga przygotowywania ciasta kruchego. To spore ułatwienie dla początkujących i zabieganych. Mazurek bakaliowy zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia. Do jego przygotowania będą potrzebne:

  • 6 jajek;
  • szklankę cukru pudru
  • 25 dkg migdałów lub orzechów (może być mieszanka różnych orzechów)
  • 25 dkg rodzynek lub posiekanych daktyli;
  • laska wanilii;
  • 5 dkg mielonych biszkoptów.

Jajka ubijamy na parze z cukrem do uzyskania kremowej, prawie białej masy. Delikatnie — najlepiej dłonią — mieszamy ją z wybranymi bakaliami, sokiem z cytryny, ziarenkami z laski wanilii oraz mielonymi biszkoptami. Ciasto przelewamy do uprzednio przygotowanej blachy i pieczemy w temp. 180 stopni (bez termoobiegu) przez 30-40 minut (do suchego patyczka).

Klucz sukcesu — dekoracja mazurka

Sekretem wszystkich mazurów jest ich dekoracja. Do wersji z bakaliami idealnie pasuje polewa czekoladowa oraz biały lukier. Potrzebujemy także obrane ze skórki migdały, kandyzowaną skórkę z pomarańczy lub cytryny.

Boki mazurka ozdabiamy polewą czekoladową, a środek białą. Na tym tle malujemy przy pomocy cienkiej stróżki polewy czekoladowej gałązki, na których kładziemy migdały — otrzymujemy dekorację z wielkanocnych gałązek. Migdałami możemy także udekorować czekoladowe boki. Skórkę kandyzowaną możemy umieścić w dowolnym miejscu np. tworząc z niej wstążkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *